niedziela, kwietnia 13, 2014

Tak narodził się Izrael

1
Tytuł: Wojna o niepodległość Izraela 1947-1949
Tytuł oryginału: -
Autor: Krzysztof Kubiak

Wydawnictwo: Inforteditions
Rok wydania: 2013
ISBN: 9788364023194
Ilość stron: 320

Moja ocena: 8/10


Nie mamy praktycznie miesiąca (czasami nawet tygodnia), żebyśmy nie byli świadkami doniesień o kolejnych dramatycznych wydarzeniach na Bliskim Wschodzie. Konflikt w tym regionie to rzecz, co do której świat się już znieczulił i przyzwyczaił. Niestety.

Co, jako przeciętni obywatele Europy, wiemy o jednym z głównych aktorów tego konfliktu, Izraelu? O aspiracjach i motywacjach tego narodu, który praktycznie z niczego i na niczym założył niezależne, prężnie działające państwo potrafiąc utrzymać swą niepodległość w tak nieprzyjaznym otoczeniu? Pewnie coś tam wiemy, ale tło historyczne wydarzeń, dzięki którym Izrael pojawił się na mapie świata jest dla większości z nas mgliste, by nie powiedzieć nieznane.


Wszystkim zainteresowaniem poszerzeniem swojej wiedzy w tym temacie gorąco polecam wydaną w serii "Bitwy/Taktyka" książkę Krzysztofa Kubiaka. Auto rozpoczyna wprowadzenie nas w temat od krótkiego i zwięzłego naszkicowania historii narodów i ziem, na których rozegra się właściwy konflikt, od czasów sięgających 2500 roku p.n.e. Szeroko opisuje ukształtowanie się i rozwój w XIX-wiecznej Europie Ruchu Syjonistycznego, początki emigracji Żydów do Palestyny oraz pierwsze konflikty i napięcia występujące od początku XX wieku do zakończenia II wojny światowej. Autor nie tylko podaje suche fakty, ale trafnie analizuje i uwypukla tło polityczne i dyplomatyczne. Tereny te przecież aż do 1948 roku objęte przecież były mandatem brytyjskim, a gdzie w grę wchodzą interesy Imperium Brytyjskiego, tam nudno być nie może.

W sposób ciekawy i, jak mi się wydaje, nie powodujący znużenia u osób nie do końca zainteresowanych wojskowością, opowiada autor o powstaniu regularnej armii izraelskiej. Od małych, lokalnych oddziałów chroniących wioski i kibuce aż do regularnej armii z bardzo wysokim morale. Na tle zlepku armii państw arabskich, których dowódcy dbali głównie o swoje, nie raz sprzeczne, interesy to morale miało się okazać jedną z podstaw sukcesu Izraela. W rozwoju tej armii przewijają się też ciekawe wątki polskie, i to zarówno sanacyjnej Polski przedwojennej jak i Polski Ludowej. Ale tutaj zainteresowanych odsyłam już do książki.

Sporą część książki stanowią opisy ruchów i potyczek konkretnych jednostek wojskowych i nie mając dostępu do bardzo dokładnych map (występują, ale nie są w stanie pokazać każdej małej potyczki) można się trochę pogubić w nazwach małych wiosek czy kibuców. Jest to jednak zjawisko typowe dla tego typu pozycji i tutaj autorowi udaje się z tego wybrnąć bardzo dobrze, nie psuje to pozytywnego odbioru całości. Z nawiązką rekompensuje to ciekawy materiał zdjęciowy, notki biograficzne głównych przywódców obydwu stron konfliktu oraz ciekawostka w postaci wydzielonych ramek tekstu poświęconych pobocznym wątkom i epizodom.

Podsumowując książka to godna polecenia dla osób zainteresowanych historią najnowszą, dla osób zainteresowanych obecną sytuacją na Bliskim Wschodzie pozycja wręcz obowiązkowa. Wszak opisane w niej zdarzenia i motywacje do dnia dzisiejszego rzucają cień na życie mieszkańców tego regionu.

1 Response to Tak narodził się Izrael

13 kwietnia 2014 19:08

Witaj,
dopisałam Cię do listy uczestników wyzwania "Czytam Fantastykę II",
pamiętaj o zasadach wyzwania!
pozdrawiam

Prześlij komentarz